کد خبر: 30608529 (ایرنا) | تاریخ خبر: 20/07/1390 | ساعت: 12:54|
نسخه چاپی |ارسال به دوستان

خم زلف یار، راه رسیدن به معشوق حقیقی است

تهران- یک استاد ادبیات گفت: حافظ در سلوک عرفانی و اشعار خود، خم زلف یار را راه رسیدن به معشوق حقیقی می‌داند.

به گزارش خبرنگار ایرنا،ˈمریم حسینیˈ استاد ادبیات و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) شامگاه سه‌شنبه(19مهر) با بهره‌گیری از نظریات عرفانی و فلسفی ˈعین القضات همدانیˈ و ˈیونگˈدر همایش ˈهمزمان و در زمان با حافظˈ در مرکز فرهنگی شهر کتاب، افزود: زلف معشوق راه گشاست و عاشق را برای وصال به او هدایت می‌کند.
وی اظهار داشت: همچنین در تعبیر روانکاوانه خود در نظر یونگ، سلوکی مارپیچ و پیچ در پیچ برای رسیدن به معشوق، همچون خم زلف یار در غزل حافظ، وجود دارد.
حسینی در خصوص موضوع ˈمارپیچ عرفانی در سلوک حافظˈ با بیان نماد اسپیرال و مارپیچ به عنوان یکی از کهن ترین نماد بشری که در هستی و هنر اسلامی نمود دارد، افزود: در جزء جزء غزل حافظ خم زلف یار را می‌توان دید.
وی ادامه داد: مفهوم تصویر مارپیچ در نظر هنر شناسان و سمبولیسم دینی جستجوی حقیقت و دستیابی به خودشناسی است، انسان پس از مرگ از طریق این مارپیچ به مرکز حقیقت باز می‌گردد و این تجربه در اشعار حافظ نمود می‌یابد.
وی در خصوص تفسیر غزل ˈ الا یا ایها ساقی ادر کاسن و ناولها که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌هاˈ گفت: این غزل رمزی ترین و زبده تمامی غزل های حافظ است و حافظ تمامی سخن خود را در این غزل خلاصه کرده است.
نویسنده کتاب ˈپیر پرده نشینˈ افزود: بدون می نمی‌توان به ناخودآگاه رسید، رفتن به درون مارپیچ، در آرزوی به نافه است، نافه در شعر حافظ نماد ناف هستی است و تاب جعد مشکین یار مسیری است که برای رسیدن به این مرکز باید طی شود.
همراهی نافه و مارپیچ در شعر حافظ را می‌توان چنین بیان کرد:ˈزلفت به یکی هزار تار موی ببست راه هزار چاره گر از چهارسو ببست، تا عاشقان به بوی نسیمش دهند جان بگشود نافه‌ای و در آرزو ببستˈ
به عقیده حسینی، آنچه که عهدی دارد با سر زلف یار همان نافه‌ خوشبویی است که در مرکز مسیر مارپیچ زلف یار پیچیده و هر بار که صبا به زلف می‌تابد، نافه را می‌گشاید.
وی با بیان اینکه به عقیده حافظ عیاران و از خود گذشتگان صلاحیت گشودن این نافه را دارند، اظهار داشت: نافه گشودن و طی کردن این مسیر آدابی دارد که حافظ رمز آمیز به آن اشاره می‌کند؛ˈحافظ چو نافه سر زلفش بدست توست دم در کش ارنه باد صبا را خبر شودˈ
وی در ادامه با اشاره به آیات قرآنی در زمینه طواف کعبه افزود: طواف به دور کعبه به معنای یکی کردن خود با خداست و خدا مکه را مرکزی برای خودشناسی قرار داده است.
حسینی گفت: انسان به شکل صوری به مکه سفر می‌کند تا خود را دریابد و این سفر برای یکی شدن با خود و شناخت خود است.
نویسنده کتاب ˈشوریده‌ای در غزنهˈ اظهار داشت: حافظ در غزلیات خود؛با کاربرد نافه،سر زلف و چاه زنخدان در پی نشان دادن مسیر سلوک و خود شناسی است.
وی افزود: به تعبیر دینی خداشناسی، رفتن از عالم کثرت به وحدت،از عالم زمان به عالم بی زمانی،رفتن از عالم مکان به بی مکانی است.
حسینی اظهار داشت: در روانکاوی جدید گذشتن از من و رسیدن به خود،مسیرها سخت و مارپیچی است،جریان فردیت اتحاد نهایی با خود است که در این حالت ناخودآگاهی تلاش می شود که ما با جانب دیگر وجودی خود، حقیقت خود دیدار داشته باشیم.
وی با بیان بیت؛ˈدر عزل پرتو حسنت به تجلی دم زد عشق پیدا شد و آتش به همه عالم زد
جان علوی هوس چاه زنخدان تو داشت دس در حلقه آن زلف خم اندر خم زدˈ گفت: رسیدن از کثرت به وحدت و رفتن از حقیقت به مرکز در ابیات حافظ مطرح می شود.
وی بابیان دیدگاه‌ حافظ پژوهان در خصوص خم زلف یار گفت: حرکت مارپیچ و خم زلف یار، حرکت تجلی وار از بالا به پایین است که وجود حق در آن متجلی می‌شود و همچنین بیان کننده حرکت معشوق به عاشق،روح و مرکز حقیقت است.
حسینی در ادامه افزود: چنین دیدگاهی در معماری اسلامی و اسلیمی وجود دارد که مرید آفریدن انسان است.
هوس چاه زنخدان داشتن، آفرینش انسان کمالوند زیبایی را داشتن است که در غایت تکامل و کمال آفریده می‌شود.
نویسنده کتاب ˈنخستین زنان صوفیˈ گفت: در غزلیات حافظ یک حرکت دایمی و مارپیچ از زمین به آسمان و از آسمان به زمین وجود دارد و هر دم جهان در حال تجلی و حرکت در مسیر مارپیچ و حلقوی است.
همایش ˈهمزمان و در زمان با حافظˈ با حضور ˈضیا موحدˈ(استاد فلسفه)،ˈفرزان سجودیˈ(زبان شناس)،ˈحمیدرضا شایگان فرˈ، ˈمریم حسینیˈ(استادان ادبیات) و ˈاعظم حیدریˈ شامگاه سه شنبه(19مهر) در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.
تهرام/م.م/1275

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال

 

خبرهای مرتبط

پربیننده ترین ها

جدیدترین مطالب سایت

موضوعات مرتبط