کد خبر: 80048647 (ایرنا) | تاریخ خبر: 04/01/1391 | ساعت: 6:14|
نسخه چاپی |ارسال به دوستان

صدای اضافی در قلب کودکان را جدی بگیرید

تهران - یک متخصص قلب و عروق گفت: کودکان زیادی در سال های نخست پس از تولدشان دچار سوفل یا صدای اضافی قلب می شوند اما اکثر سوفل ها سلامت کودک را به خطر نمی اندازد ولی بازهم باید موارد نادر را در نظر گرفت.

ˈدکتر یوسف حسینیˈ روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا استان تهران، اظهار داشت: بسیاری از پدر و مادرها، هنگامی که متوجه ابتلا فرزندشان به سوفل و یا صدای اضافی قلب می شوند بسیار ناراحت و پریشان شده و خود را کاملا می بازند اما باید گفت که این مساله نادری نیست و در بسیاری از کودکان دیده می شود.
وی افزود: فشار خون بالا، تب روماتیسمی، بارداری، کم خونی و پرکاری غده تیروئید از عوامل ایجاد صدای اضافی در قلب می باشد.
حسینی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری های مربوط به دریچه قلب وجود ندارد و می توان گفت: آخرین مرحله برای برطرف کردن مشکلات قلبی، انجام عمل جراحی است، ولی ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که درمان نارسایی های قلبی بستگی به شدت و نوع نارسایی دارد.
وی در خصوص طرز تشخیص صدای اضافی در قلب کودکان گفت: با گوش دادن به صدای قلب کودکان می توان به وجود سوفل پی برد، صدای اضافی قلب در کودکان به اندازه بزرگترها به وضوح شنیده می شود، گریه نامعمول کودک و یا طرز نفس کشیدنش با صدای بلند می تواند نشان دهنده سوفل در او باشد اما وقتی که یک کودک با وجود سوفل، بسیار آرام و طبیعی است، این بدین معنی است که صدای اضافی قلب او از نوع خفیف می باشد.
این پزشک متخصص ادامه داد: صدای اضافی قلب را با استفاده از اعداد 1 تا 6 نشان می دهند، صدای با درجه 1، بسیار خفیف بوده و به سختی تشخیص داده می شود در حالی که درجه 6 بالاترین حد صدای اضافی قلب است.
وی تاکید کرد: لازم است پدر و مادرها از نوع و اندازه صدای اضافی قلب کودک خود مطمئن شوند زیرا هرگونه بی توجهی در این زمینه می تواند در آینده خطرات بسیار جدی را در پی داشته باشد.
این متخصص قلب و عروق همچنین خاطرنشان کرد: از هر 100 کودک، یک نفر با مشکلات مربوط به ساختار قلب و یا به عبارتی نارسایی های مادرزادی قلب به دنیا می آید که در همان روزهای نخستین پس از تولد، علائم نارسایی قلبی را نشان می دهد ولی گاهی اوقات ممکن است از سن 5 تا 6 سالگی هیچ علامتی از بیماری، مشخص نباشد.
وی به برخی از نارسایی های شایع قلب اشاره کرد و گفت: برخی از مشکلات قلبی باعث ایجاد صدای اضافی در قلب می شوند از جمله؛ نارسایی های مربوط به دیواره قلب، اختلالات مربوط به دریچه ها و اختلالات مربوط به جریان خون در بطن ها و ماهیچه های قلبی.
حسینی در پایان به ذکر شایع ترین علائم ابتلا به سوفل قلب در نوزادان اشاره کرد و گفت: تند تند نفس کشیدن، اختلال در شیر خوردن، کبود شدن لب ها، رشد کم و ناکافی، خستگی مفرط، مشکل در انجام فعالیت های فیزیکی و همچنین درد در ناحیه قفسه سینه از جمله شایع ترین علائم ابتلا به سوفل می باشد.
ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که در اکثر اوقات، صدای اضافی در ضربان قلب، یک بیماری محسوب نمی شود ولی توجه به حفظ سلامت بدن، یکی از اساسی ترین نکات می باشد.
تهرام/ز.ن/1275

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال

 

خبرهای مرتبط

پربیننده ترین ها

جدیدترین مطالب سایت

موضوعات مرتبط